Hemşire olarak Almanya’da Çalışmak

Giriş

Diğer pekçok meslek dalı için geçerli olduğu gibi Almanya’da çalışmak için ister hemşire ister başka meslek dalına mensup bir birey olun öncelikle mesleki denkliğinizi yaptırmanız gerekir. Mesleki denkliğinizi yaptırmadan malesef Almanya’da çalışmanız mümkün değidir.

Eğer belgeleriniz incelenir ve denklik verilir ise Almanya’da çalışmak için lisansımız olmuş demektir.

Hemşireler için Diploma Denklik İşlemleri

Hemşireler denklik işlemleri için gereken belgeleri ilgili birime yönlendirmesi gerekmektedir.

Bunun için Eğitiminizin yanı sıra deneyimleriniz, sertifikalarınız ve yurt dışı deneyimlerinizi, kimlik, özgeçmiş, mesleği yapmamıza engel sağlık sorununuz olmadığına dair sağlık raporu, sabıka kaydı gibi belgelerinizi, Almanca değil ise onaylı tercümanlar tarafından Almanca’ya çevrilmiş halini başvuru dosyanıza ekleyerek denklik sürecini başlatabilirsiniz. 

Eğer diplomamız yeterli görülürse ve yeterli Almancanız var ise denklik kabul edilir. Denklik işlemleri genellikle 3 ay içinde sonuçlanmaktadır.

Denklik kurumu sizin diploma ve transkriptinizi inceledikten sonra eğer sizin ders eksiğiniz olduğunu ortaya koyarsa, eksikler belirlendikten sonra  bir denklik sınavına  ve yaklaşık 2 yıl süreli bir staj dönemine tabi tutulursunuz. Sınav ve staj süresini güzel bir şekilde geçirdikten sonra denkliğinizi alabiliyor ve mesleğinize devam edebiliyorsunuz.

Dil Eğitimi

Almanya’da hemşirelik yapmak isteyen lisans mezunu bir Hemşirenin ilk olarak minimum B1 düzeyinde Almanca dil belgesini almak zorundadır ve bu belge vize başvurusu için gereklidir. Aldığınız B1 almanca dil sertifikası ile 6 aylık iş arama vizesine başvurabilir, iş aramak için Almanya’ya gidebilirsiniz ancak B1 dil sertifikası size yanlızca iş arama konusunda yardımcı olacaktır, oysa çalışmak için B2 dil belgesi gereklidir.

Yani bir işe kabul aldığınızda Almanya’daki resmi kurumlar işvereninizden B2 dil belgenizi isteyecektir. Eğer B2 belgenizi de Türkiye’de aldıysanız Almanya’ya gittiğinizde ya da Türkiye’de iken işinizi ayarladığınızda doğrudan işveren kurum ile iş sözleşmesi imzalayabilirsiniz.

Bu yüzden dil eğitimine mümkün olduğu kadar ağırlık vermeniz yerinde olacaktır. Örneğin bir hemşirenin B2 seviyesinde dil öğrenmesi 9 aylık bir süreci bulabilmektedir ve Almanya’da hasta bakım hemşiresi olmak isteyen bir sağlık meslek lisesi mezunu en az haftada 25 saat – 32 hafta – toplamda 800 saat yoğun bir Almanca dersi alarak B1 düzeyine erişebilmektedir. Tabi bu süreç tamamen sizin motivasyanunuza ve dil yeteneğine bağlıdır.

Almanya’da Hemşire olarak Çalışmak

Eğer denklik eksikliğiniz varsa normal bir şekilde hemşirelik yapamazsınız. Hasta ve yaşlı bakım yurtlarında yada yoğun bakım ünitelerinde normal hemşire maaşına yakın bir ücretle çalışarak denklik sürecinin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Bunun içinde sizden Türkiye’de en az 3 yıllık bir tecrübe yapmış olmanız istenecektir. Tabi bu bir şart değil ama genellikle bu şart öne sürülüyor.

Ayrıca denklik işlemleri kabul olan hemşire adayları da benzer bir süreçten geçmektedir. Çünkü Almanya’ya gittiğinizde direk hemşire olarak çalışmadan önce bir mesleki adaptasyondan geçmeniz isteniyor. Bu nedenle Türkiye’de B1 Almaca dil seviyesine halledip Almanya’ya gittikten sonra B2 dil kursuna başlayıp aynı zamanda da mesleki olarak adaptasyon süreciniz için anlaşma yaptığımız kurumlarda (huzurevlerinde)yardımcı hasta bakıcı olarak çalışmaya başlayacaksınız. Bu süreçte ayda ortalama 160 saat çalışıp brüt geliriniz 2000 Euro olarak başlayacak. B2 sınavını başarıyla geçtikten ve meslek diplomanızın denklik işlemleri yetkili Alman kurumu BAMF (BundestamtFür Migration undFlüchtlinge) tarafından onayladıktan sonra hemşirelik ve ebelik branşında ünvanınızla mesleği yapma izni verilir.

B2 sınavını geçtikten sonra ve denklik sağlaması yapıldıktan sonra hem mesleğinizle yurtdışı deneyimi kazanacaksınız hem de maaşınıza uygun ücret alacaksınız.

DIH ALMANYA DANISMANLIK olarak bize müracaat ettğiniz takdirde geleceğinizi Almanya’da şekillendirmeniz için gerekli olan adımları atmanıza yardımcı olacak sizi sürece adapte etmek için tüm şartları hazır hale getireceğimizin garantisini veriyoruz.